10 نکته روز کنکور که رتبه کنکور و آزمون آزمایشی تو رو کلی جا به جا می کنه!

نویسنده:
آخرین بروزرسانی:
مدت زمان مطالعه: دقیقه

10 نکته روز کنکور که رتبه کنکور و آزمون آزمایشی تو رو کلی جا به جا می کنه!

10 نکته خفن برای روز کنکور که می تونه رتبه کنکور و آزمون های آزمایشی تو رو خیلی جا به جا کنه! تا آخر این پست با من باش تا این 10 نکته خفن رو با هم یاد بگیریم.

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

پاک کن کش دار ببر!

حتما با خودت یه پاک کن خوب روز کنکور ببر. اما یادت باشه که قبلش بهش یه کش وصل کرده باشی! چرا کش؟ چون مداد که توی دستته، دفترچه سوال و پاسخنامه هم زیر دستته. پس تنها وسیله ای که احتمال افتادنش خیلی بالاست چیه؟ آفرین! همین پاک کن هستش. چون معمولا پاک کن رو میذاری لبه میز و دستت می خوره بهش و میفته. برداشتنش از زمین علاوه بر اینکه سخته باعث میشه که پاک کن کثیف بشه و پاسخنامه آسیب ببینه!

مداد یا اتود؟

حتما و حتما روز کنکور با خودت اتود ببر. چرا اتود؟ چون مداد هر چند دقیقه یکبار مجبور میشی تراش کنیش و علاوه بر اینکه وقتتو می گیره، باعث میشه دست سیاه بشه و پاسخنامه آسیب ببینه.

مشکل دیگه ای هم که مداد داره اینه که توی درس های محاسباتی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی برای نوشتن فرمول ها به مشکل بر می خوری! چطوری؟ چون مداد بعد از یه مدت که باهاش بنویسی نوکش پهن میشه و خط تو را درشت می کنه و از اون جایی که فضای بین سوال ها خیلی کمه باعث میشه نتونی فرمول ها را جا بدی! اما اتود چون نوکش ثابت می مونه باعث میشه ریز بنویسی و همه فرمول ها را توی اون فضای کم جا بدی!

خود من از اتود 0.5 با نوک B2 استفاده می کردم. بسته به نیازت بین 0.5 و 0.7 یکی را انتخاب کن.

البته حواست باشه که دو تا مداد و یک مداد ترش هم با خودت ببری که یه موقع اگر اتود خراب شد ازشون استفاده کنی!

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخونی: بهترین استراتژی آزمون برای کنکور و آزمون های آزمایشی

ساعت دیجیتال یا عقربه ای؟

حتما روز کنکور با خودت ساعت دیجیتال ببر! خیلی جا ها دیدم که می گن ساعت دیجیتال نبرید براتون مشکل ایجاد میشه. اما من خودم ساعت دیجیتال بردم و هیچ مشکلی برای من ایجاد نشد!

اما چه موقعی برای تو مشکل ایجاد میشه؟ موقعی که ساعت غیر از نشون دادن زمان کار های دیگه ای هم انجام بده. پس حواست باشه که فقط زمان رو نشون بده و حافظه داخلی هم نداشته باشه!

به هیچ عنوان ساعت عقربه ای نبر. چون ساعت عقربه ای زمان رو به خصوص ثانیه درست نشون نمیده. تحلیل عقربه های ساعت خودش چند ثانیه را تلف می کند.

البته یه توصیه مهم. ساعت دیجیتال را روی مچ دست ببند و یک عدد ساعت عقربه ای هم توی پلاستیک شفاف ببر. چون مراقب های حوزه ممکنه دهه پنجاه شصتی باشن و فرق ساعت دیجیتال و ساعت هوشمند را ندونن و بهت گیر بدن.

کارت آزمون را سنجاق نکن!

کارت آزمون ابعاد بزرگی داره و وقتی که روز کنکور با سنجاق به سینه ات وصل کنی برای تو مشکل ایجاد می کنه. چطوری؟ وقتی که می خوای خم بشی و به سوال ها جواب بدی دست تو رو اذیت می کنه و مدام روی پاسخنامه میفته.

کاری که باید بکنی اینه که اول دو نسخه از کارت آزمون تهیه کنی. یک نسخه رو با طلق پرس کنی و بهش بند مناسب گردنت نصب کنی! چرا؟ برای اینکه وقتی آزمون شروع شد کارت آزمون رو بندازی پشت سرت تا جلو نباشه و اذیت نکنه!

نسخه دوم به چه کاری میاد؟ وقتی مراقب میاد که کارت آزمون ها رو جمع کنه، به جای اینکه بند رو از گردنت در بیاری نسخه دوم رو تحویل بدی!

لغت و املا فارسی رو حتما قبل روز کنکور بخون!

حتما روز قبل از کنکور لغت و املا و تاریخ ادبیات سه سال رو یکبار مرور کن! چرا؟ چون فارسی کنکور همچنین اولین درس کنکور و معمولا سخت ترین است. اکثر سوال های فارسی با خواندن لغت و املا و تاریخ ادبیات قابل حل هستند پس حتما مرور کن تا توی فارسی کنکور روحیه ات رو از دست ندی!

پیشنهاد می کنم این مطلب رو هم بخونی: جمع بندی سه روز یکبار با یه روش خاص که هیچ جا نشنیدی!

کنکور های روز های قبل رو تحلیل کن!

اگر رشته ریاضی هستی، کنکور هنر و اگر رشته تجربی هستی، کنکور ریاضی و هنر که روز قبل برگزار شدن رو باید تحلیل کنی. چرا؟ چون توی کنکور 1399 علاوه بر اینکه سوال ها به خصوص در درس فارسی سخت بود، چند تا تیپ سوال جدید هم داده بودند که تو اگر کنکور های روز های قبل رو تحلیل می کردی باعث میشد که متوجه سختی کنکور بشی و استراتژی کنکور خودت رو براش آماده کنی. همینطور راه حل مناسب برای حل تیپ های جدید پیدا می کردی!

به حرف اشخاصی هم که می گن روز قبل کنکور هیچی نخونید، گوش نکن. چون میشی مثل افرادی که ساعت ده صبح از حوزه آزمون اومدن بیرون!

استراتژی آزمون داشته باش!

هر چقدر هم که درس خونده باشی ولی اگر یه استراتژی آزمون مناسب برای کنکور نداشته باشی، به نتیجه دلخواهت نمی رسی!

حتما و حتما روز قبل از کنکور و چند ساعت قبل از خوابت و بعد از اینکه کنکور های روز های قبل رو تحلیل کردی، استراتژی کنکور خودت رو بچین.

باید به استراتژِی آزمون که چیدی پایبند باشی و بهش عملی کنی. توی پست زیر کامل روش داشتن یک استراتژی کنکور مناسب رو گفتم پس حتما ببین:

روز کنکور صبحانه چی بخورم؟

برای روز کنکور و حتی آزمون های آزمایشی من توصیه می کنم که از ماکارونی استفاده کنی. چرا؟ چون ماکارونی قند پیچیده هستش و باعث میشه قند خون یواش یواش زیاد بشه و یواش یواش هم کم بشه. اما اگر صبحانه قند ساده زیاد بخوری باعث میشه قند خون سریع بره بالا و سریع هم بیاد پایین که باعث میشه هنوز کنکور شروع نشده احساس ضعف کنی!

البته حواست به مقداری که می خوری باشه چون اگر زیاد باشه باعث میشه خون به جای مغز به معده ات بره!

حین کنکور چی بخورم؟

حتما روز کنکور با خودت چند عدد شکلات با قند متوسط ببر. اما یه نکته بسیار مهم!

به هیچ عنوان نباید شکلات رو ذره ذره بخوری! چرا؟ چون هوا گرمه و شکلات یکم آب شده و ممکنه روی پاسخنامه بریزه! حتی می تونه دست تو رو کثیف کنه! پس جوری باید شکلات بخوری؟

باید یا یک ضرب بخوری یا دو ضرب!

حواست هم باشه که هر چیزی که می خوری صورت رو از روی پاسخنامه برداری تا نریزه روش!

با مراقب ها صحبت کن!

حتما بعد از اینکه روی صندلی نشستی صورت همه مراقب ها رو نگاه کن! چرا؟ تا ترست از مراقب کم بشه. حتی اگر تونستی با مراقب ردیف خودت چند کلمه صحبت کن! چون یه سری از افراد هستن که وقتی مراقب میاد بالای سرشون هول می کنن!

استرس نداشته باش!

ببین تو تا الان حداقل چهل تا آزمون آزمایشی دادی، فکر کن کنکور چهل و یکمیشه! اصلا ترس و دلهره نداشته باش و سعی کن بهترین عملکردت رو داشته باشی!

سوالی داری؟

اگر هر سوال یا نظری راجب روز کنکور داشتی حتما برام کامنت کن. خودم همه کامنت ها را می خونم و جواب میدم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


عارف علی نژاد

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

درباره عارف علی نژاد بیشتر بدانید...

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!