شیمی کنکور را 100 بزن!

نویسنده:
آخرین بروزرسانی:
مدت زمان مطالعه: دقیقه

شیمی کنکور بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن در کنکور و آزمون ها

نمی دونی رتبه های برتر چطوری شیمی کنکور رو می خونن؟! درصد شیمی رو توی کنکور و آزمون های آزمایشی کم میزنی؟! اما نگران نباش چون تو این پست بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن شیمی کنکور را یاد می گیری!!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

بهترین منابع برای شیمی کنکور

برای 100 زدن شیمی کنکور نظام جدید در کنکور و آزمون های آزمایشی، دو کتاب بیشتر نیاز نداری!

  1. کتاب پرسش های چهار گزینه ای شیمی بازرگانی مبتکران
  2. موضوعی حل مسائل شیمی خیلی سبز

به جرئت می تونم بگم که بهترین کتاب شیمی کنکور موجود در بازار کتاب شیمی بهمن بازرگان برای انتشارات مبتکران هستش. این کتاب نسبت به سایر کتاب ها، بهترین درسنامه شیمی کنکور را دارد. برای بعضی از تیپ سوال ها، همچنین این کتاب روش های ابتکاری و سرعتی را دارد. با این کتاب به هیچ جزوه شیمی کنکور نیازی نداری!

از لحاظ درجه سختی، تست های سطح متوسط رو به بالا داره و برای حل بیشتر سوال ها، باید فسفر زیادی بسوزونی! با این وجود اگر بتوانی یکبار تست های این کتاب را همراه با تحلیل درست و اصولی بزنی، توی کنکور های سخت مثل شیمی کنکور 99 تجربی و ریاضی کم نمیاری!

بعد از این که بهمن بازرگان را زدی، کتاب موضوعی حل مسائل شیمی خیلی سبز، بهترین کتاب مسائل شیمی کنکور است! این کتاب درسنامه جامع و کامل برای حل انواع سوال ها بویژه مسائل استوکیومتری شیمی دارد. تست های این کتاب از لحاظ درجه سختی متوسط رو به بالا هستش. برای حل هر کدوم از تست ها باید فسفر زیادی بسوزونی!

اگر این دو کتاب که بهترین منابع شیمی کنکور هستند را خوب بخوانی از پس سخت ترین سوال شیمی کنکور هم برمیای!

بهترین روش خواندن شیمی کنکور

و اما شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟ خوب توجه کن تا بهت بگم روش مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور چیه! کلا دو حالت پیش میاد:

  1. یک درس را برای اولین بار داری می خونی.
  2. می خوای یک درس را مرور کنی.

خواندن یک درس برای اولین بار

توی این مرحله باید به ترتیب سه تا کار را انجام بدی:

  1. درسنامه
  2. کتاب درسی
  3. تست زدن شیمی

حالا بیا تا بهت بگم هر کدام را چیکار کنی تا بیشترین بازدهی را داشته باشی!

درسنامه

در این مرحله باید با سرعت مناسب درسنامه شیمی را بخونی و نکات مهم درسنامه را هایلایت کنی. دقت کن فقط و فقط نکات مهم را باید هایلایت کنی.

کتاب درسی

حفظیات شیمی کنکور حدودا نیمی از 35 سوال را تشکیل می دهند. پس برای جواب دادن به این سوال ها باید کتاب درسی شیمی را هم بخوانی. نحوه خواندن شیمی کنکور اینطوری است که اول از همه باید نکات مهم درسنامه را که در متن کتاب درسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به آن اشاره نشده را در حاشیه کتاب درسی بنویسی. حواست باشه که به هیچ عنوان خلاصه نویسی نکن. فقط و فقط حاشیه نویسی کن. سعی کن که با دو رنگ مختلف مثل قرمز و آبی بنویسی تا موقع مرور کردن کتاب درسی چشم هات خسته نشن!

دوم باید متن کتاب درسی را به صورت اصولی و مناسب هایلایت کنی. یعنی چی؟ یعنی فقط و فقط نکات و عبارت کلیدی را هایلایت کنی و موارد غیر مهم را هایلایت نکنی. موارد غیر مهم چیا هستند؟ مثلا فعل ها، حروف ربط و ... . اما حواست باشه که بعضی از فعل ها و حروف ربط مهم هستند. مثلا فعل های منفی مهم هستند.

سوم باید با خودکار قرمز زیر کلمات با اولویت بالا خط بکشی. چرا؟ تا بعدا که داری کتاب درسی را مرور می کنی بدونی که این کلمات مهم هستند. کلمات با اولویت بالا چی هستند؟ مثلا قید هایی مثل بعضی، برخی، هر، همه و ... مهم هستند.

اگر این کار ها را انجام بدی، برای مرور شیمی کنکور تنها کتابی که باید بخوانی فقط و فقط کتاب درسی است و هیچ نیازی به خواندن درسنامه نداری!

نحوه تست زدن شیمی

بعد از اینکه درسنامه را خوندی و کار های مربوط به کتاب درسی را انجام دادی باید تست بزنی. سعی کن تا روز جمع بندی تمام تست هایی که می زنی به صورت آموزشی باشه. البته سعی کن با حداکثر سرعت سوال ها را حل کنی و زیاد روی هر سوال معطل نشی. بهتره که شماره تست هایی که نکات مهم و آموزشی دارند را هایلایت کنی تا زمانی که می خوای مرور کنی بتونی ازشون استفاده کنی.

مرور کردن یک درس

اگر تمام چیز هایی که برای خواندن بار اول شیمی گفتم را رعایت کرده باشی، تنها چیزی که برای مرور نیاز داری فقط و فقط کتاب درسی است! هیچ نیازی به خوندن دوباره درسنامه نداری چون هر چیزی که نیاز داشتی را حاشیه نویسی کردی. اولویت اول مرور با کتاب درسی است و اولویت دوم زدن تست های نکته دار و آموزشی علامت دار است.

زمان مرور هر درس را یادداشت کن

وقتی که یک درس را مرور می کنی، زمانی را که طول کشیده را در فهرست کتاب درسی جلوی اسم آن درس بنویس! اگر اینکار را انجام بدی باعث میشه وقتی که داری برنامه ریزی می کنی بدونی هر درس چقدر طول می کشه و زمان مناسب رو بهش اختصاص بدی.

معلم شیمی کنکور

یکی از سوال هایی که اکثر دانش آموزان می پرسند این است که آیا برای شیمی به معلم نیاز داریم؟ یا بهترین دبیر شیمی کنکور کیست؟ یا تدریس شیمی کنکور استاد فلانی خوبه؟

ببین بستگی به هر فرد داره! اگر تو می توانی خودت از درسنامه یاد بگیری، هیچ نیازی به معلم نداری. اما اگر احساس می کنی که درسنامه را متوجه نمی شوی بهتر است از یک معلم شیمی کنکور کمک بگیری.

استراتژی آزمون شیمی

همانطور که میدونی بودجه بندی شیمی کنکور 35 سوال و 35 دقیقه زمان دارد. اما می دونی مشکل چیه؟ آیا تو می توانی سوالات شیمی کنکور 99 و 1400 را توی میانگین 1 دقیقه حل کنی؟ قطعا خیر! پس باید چیکار کنیم؟ باید از سایر درس های اختصاصی زمان اضافه ذخیره کنیم. چطوری؟ با یک استراتژی آزمون دادن مناسب!

سوال های پرتکرار

بهترین کتاب شیمی کنکور کدام است؟

برای 100 زدن شیمی کنکور فقط به دو کتاب شیمی بهمن بازرگان و موضوعی مسائل شیمی خیلی سبز نیاز داری!

آیا حتما باید کتاب درسی شیمی را برای کنکور بخوانم؟

بله. حدود نیمی از سوالات شیمی کنکور از حفظیات است. همینطور برای حل مسائل استوکیومتری هم به طور غیرمستقیم باید نکات خط به خط کتاب درسی را بلد باشی!

سوالی داری؟

اگر هر سوال یا نظری راجب روش مطالعه شیمی کنکور داشتی حتما برام کامنت کن. خودم همه کامنت ها رو می خونم و جواب میدم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


عارف علی نژاد

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

درباره عارف علی نژاد بیشتر بدانید...

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!