فیزیک کنکور را 100 بزن!

نویسنده:
آخرین بروزرسانی:
مدت زمان مطالعه: دقیقه

فیزیک کنکور بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن در کنکور و آزمون ها

فیزیک کنکور بعد از درس های زیست شناسی و شیمی، مهم ترین درس اختصاصی کنکور تجربی است. برخلاف درس ریاضی، دست طراح کنکور و آزمون های آزمایشی توی پیچوندن و سخت طرح کردن سوال های فیزیک بشدت بازه! ولی نگران نباش! چون تو این پست قراره با هم بهترین روش خواندن و بهترین منابع رو برای 100 زدن فیزیک کنکور یاد بگیریم!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

بهترین منابع فیزیک کنکور

اول از همه بریم سراغ منابعی که حداقل یکبار اسمشون به گوشت خورده!

  1. خیلی سبز
  2. میکرو طبقه بندی گاج
  3. مهر و ماه
  4. نشر الگو

از بین کتاب های بالا، کتابی که من برای فیزیک کنکور به شما توصیه می کنم خیلی سبز است. فیزیک خیلی سبز برای هر دانش آموز با هر سطح علمی و تسلط، ضعیف، متوسط و قوی، به عنوان منبع اول برای فیزیک کنکور کتاب مناسبی است. برای پایه دهم و یازدهم کتاب همان پایه و برای سال دوازدهم کتاب جامع را تهیه کن. بعد از اینکه حداقل یکبار تست های خیلی سبز را زدی و خواستی که تست های متنوع بزنی، کتابی که من بعد از خیلی سبز بهت پیشنهاد می کنم، میکرو طبقه بندی گاج است. از نظر من به غیر از این دو کتاب، به کتاب دیگه ای نیاز نداری! همین دو تا کتاب خیلی سبز و میکرو طبقه بندی گاج را چند بار بخوانی خیلی بهتر است.

بهترین روش خواندن فیزیک کنکور

برای مطالعه فیزیک کنکور 3 کار باید انجام بدی:

  1. درسنامه بخوانی
  2. کتاب درسی را مطالعه کنی
  3. تست بزنی

اول از همه درسنامه کتاب تستی را که در بخش قبل تهیه کردی را با دقت باید بخوانی. نکات مهم و فرمول های مهم را حتما هایلایت کن. توجه کن که فقط نکات مهم رو باید هایلایت کنی و کتاب تست رو رنگارنگ نکنی!

حفظ کردن فرمول ها

وقتی که فرمول های فیزیک رو برای بار اول می خونی و حس می کنی که یاد نگرفتی یا فراموش می کنیشون، یک برگه کاغذ زیر دستت باشه و فرمول رو چند بار بنویس. لازم نیست خیلی خوش خط بنویسی! چند بار سریع بنویس تا توی ذهنت ثبت بشن.

کتاب درسی فیزیک

اکثر دانش آموزان کتاب درسی فیزیک را مطالعه نمی کنند درحالیکه کاملا اشتباه است! تو باید و باید کتاب درسی فیزیک را بخوانی. کتاب درسی نکته های حفظی و حتی فرمول هایی دارد که درسنامه کتاب های کمک آموزشی کمتر به آن ها اشاره کرده اند. اما طراح های کنکور و آزمون های آزمایشی از این نکته ها سوال طرح می کنند! علاوه بر متن کتاب درسی باید تمرین های داخل درس و تمرین های آخر هر درس را هم حل کنی چون ایده طرح سوال های کنکور هستند.

پس بعد از اینکه درسنامه هر بخش رو خواندی باید و باید از کتاب درسی مباحث همون بخش رو هم بخونی.

تست آموزشی

بعد از اینکه درسنامه و کتاب درسی فیزیک رو خواندی باید تست آموزشی بزنی. من برای تمام درس ها توصیه می کنم که تا شروع جمع بندی کنکور، تمام تست ها را آموزشی بزنی. بهتره که تست زماندار نزنی. تست های آزمون های آزمایشی نقش تست زمان دار را دارند. اما سعی کن همین تست های آموزشی را با نهایت سرعت بزنی و تحلیل کنی و زیاد وقت تلف نکنی!

استراتژی آزمون فیزیک

فیزیک کنکور تجربی 30 سوال و 37 دقیقه زمان طبق دفترچه اختصاصی کنکور تجربی دارد. اما یه مشکلی هست! برای حل تست های فیزیک برخلاف درس ریاضی نیاز به درک مفهوم و تحلیل سوال داری. یعنی مثل درس ریاضی یک معادله نیست و باید عوامل مختلفی را برای حل سوال در نظر بگیری که واقعا زمانبر است! با توجه به این نکاتی که گفتم به نظر خودت آیا می تونی 30 سوال رو توی 37 دقیقه حل کنی؟ قطعا خیر! (البته برای دانش آموزانی که روی فیزیک تسلط دارند حتی کمتر از 37 دقیقه هم شدنیه) پس باید چیکار کنیم؟ باید از سایر درس های اختصاصی زمان ذخیره کنیم. اما چطور؟ اگر یک استراتژی آزمون دادن مناسب داشته باشی می تونی علاوه بر درس فیزیک، برای شیمی کنکور هم زمان اضافه ذخیره کنی!

هر چقدر هم درس خوانده باشی اما یک استراتژی آزمون دادن مناسب نداشته باشی توی کنکور موفق نمیشی!

پس بهت توصیه می کنم که این پست را هم حتما مطالعه کنی: بهترین استراتژی آزمون برای کنکور و آزمون های آزمایشی

سوال های پرتکرار

بهترین منبع برای فیزیک کنکور کدام است؟

در مرتبه اول خیلی سبز و در مرتبه دوم میکرو طبقه بندی گاج.

آیا باید کتاب درسی فیزیک را بخوانم؟

بله. باید و باید بعد از خواندن درسنامه هر بخش، از کتاب درسی مطالب همان بخش را بخوانی.

آیا باید تست زماندار بزنم؟

بهتره که تا شروع دوران جمع بندی کنکور تست ها رو به صورت آموزشی ولی با حداکثر سرعت بزنی.

فرمول های فیزیک را نمی توانم حفظ کنم؟ چیکار کنم؟

وقتی داری درسنامه می خونی یک کاغذ زیر دستت باشه و هر فرمولی رو که داری می خونی چند بار روی کاغذ بنویس.

آیا حتما باید استراتژی آزمون داشته باشم؟

بله صد در صد. هر چقدر هم درس خوانده باشی اما اگر یک استراتژی آزمون مناسب نداشته باشی، شک نکن کنکورت رو خراب می کنی. تمام رتبه های برتر کنکور استراتژی آزمون داشتند و دارند.
اگر نمی دونی چطوری استراتژی آزمون مناسب داشته باشی حتما این پست رو بخون: بهترین استراتژی آزمون برای کنکور و آزمون های آزمایشی

سوالی داری؟

اگر هر سوال یا نظری راجب روش مطالعه یا منابع فیزیک کنکور داشتی حتما برام کامنت کن. خودم همه کامنت ها رو می خونم و جواب میدم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


عارف علی نژاد

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

درباره عارف علی نژاد بیشتر بدانید...

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!