فیزیک کنکور را 100 بزن!

نویسنده:
آخرین بروزرسانی:
مدت زمان مطالعه: دقیقه

فیزیک کنکور بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن در کنکور و آزمون ها

فیزیک کنکور بعد از درس های زیست شناسی و شیمی، مهم ترین درس اختصاصی کنکور تجربی و ریاضی است. برخلاف درس ریاضی، دست طراح کنکور و آزمون های آزمایشی توی پیچوندن و سخت طرح کردن سوال های فیزیک بشدت بازه! ولی نگران نباش! چون تو این پست قراره با هم صفر تا صد فیزیک کنکور را یاد بگیریم!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

بهترین منابع فیزیک کنکور

اول از همه بریم سراغ بهترین منابع فیزیک کنکور که حداقل یکبار اسمشون به گوشت خورده!

  1. خیلی سبز
  2. میکرو طبقه بندی گاج
  3. فیزیک مهر و ماه
  4. فیزیک نشر الگو

از بین کتاب های بالا، بهترین کتاب برای 100 زدن فیزیک کنکور خیلی سبز است. این کتاب بهترین درسنامه فیزیک را دارد و برای هر دانش آموز با هر سطح علمی و تسلط، ضعیف، متوسط و قوی، به عنوان منبع اول کتاب مناسبی است. برای پایه دهم و یازدهم کتاب همان پایه و برای سال دوازدهم فیزیک جامع کنکور خیلی سبز را تهیه کن. بعد از اینکه حداقل یکبار تست های خیلی سبز را زدی و خواستی که تست های متنوع بزنی، کتابی که من بعد از آن پیشنهاد می کنم، فیزیک میکرو طبقه بندی گاج است. به غیر از این دو کتاب، به کتاب دیگه ای نیاز نداری! همین دو کتاب را چند بار بخوانی خیلی بهتر است.

بهترین روش خواندن فیزیک کنکور

اما بریم سراغ روش خواندن درس فیزیک برای کنکور. 3 مرحله را باید انجام بدی:

  1. درسنامه بخوانی
  2. کتاب درسی را مطالعه کنی
  3. تست بزنی

اول از همه درسنامه کتاب تستی را که در بخش قبل تهیه کردی را با دقت باید بخوانی. نکات مهم و فرمول های مهم را حتما هایلایت کن. توجه کن که فقط نکات مهم رو باید هایلایت کنی و کتاب تست رو رنگارنگ نکنی!

حفظ کردن فرمول ها

وقتی که فرمول های تستی فیزیک کنکور را برای بار اول می خونی و حس می کنی که یاد نگرفتی یا فراموش می کنی، یک برگه کاغذ زیر دستت باشه و هر فرمول را چند بار بنویس. لازم نیست خیلی خوش خط بنویسی! چند بار سریع بنویس تا توی ذهنت ثبت بشن.

کتاب درسی فیزیک

اکثر دانش آموزان کتاب درسی فیزیک را مطالعه نمی کنند درحالیکه این کاملا اشتباه است! تو باید و باید برای فیزیک کنکور کتاب درسی را بخوانی چون حفظیات فیزیک کنکور بطور مستقیم و غیرمستقیم در مسائل نقش مهمی دارند. کتاب درسی نکته های حفظی و حتی فرمول هایی دارد که درسنامه کتاب های کمک آموزشی کمتر به آن ها اشاره کرده اند. اما طراح های کنکور و آزمون های آزمایشی از این نکته ها سوال طرح می کنند! علاوه بر متن کتاب درسی باید تمرین های داخل درس و تمرین های آخر هر درس را هم حل کنی چون ایده طرح سوال های کنکور هستند.

پس بعد از اینکه درسنامه هر بخش را خواندی باید و باید از کتاب درسی مباحث همان بخش را هم بخوانی.

تست آموزشی

برای تست فیزیک کنکور بعد از اینکه درسنامه و کتاب درسی را خواندی باید تست آموزشی بزنی. من توصیه می کنم که تا شروع جمع بندی کنکور، برای تمام درس ها، تمام تست ها را فقط به صورت آموزشی بزنی. بهتر است که تست زماندار نزنی. تست های آزمون های آزمایشی نقش تست زمان دار را دارند. اما سعی کن همین تست های آموزشی را با نهایت سرعت بزنی و تحلیل کنی و زیاد وقت تلف نکنی!

معلم فیزیک کنکور

یکی از سوال هایی که اکثر دانش آموزان می پرسند این است که آیا برای فیزیک به معلم نیاز داریم؟ یا بهترین دبیر فیزیک کنکور کیست؟

ببین بستگی به هر فرد دارد! اگر تو می توانی خودت از درسنامه یاد بگیری و سوالات فیزیک کنکور را خودت تحلیل کنی، هیچ نیازی به معلم نداری. اما اگر احساس می کنی که درسنامه را متوجه نمی شوی یا در حل مسائل مشکل داری، بهتر است از یک معلم فیزیک کنکور کمک بگیری.

استراتژی آزمون فیزیک کنکور

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 1401، 30 سوال و 37 دقیقه و بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی 1401، 45 سوال و 55 دقیقه زمان دارد. اما یه مشکلی هست! برای حل تست های فیزیک برخلاف درس ریاضی نیاز به درک مفهوم و تحلیل سوال داری. یعنی مثل درس ریاضی یک معادله نیست و باید عوامل مختلفی را برای حل سوال در نظر بگیری که واقعا زمانبر است! با توجه به این نکاتی که گفتم به نظر خودت آیا می تونی این تعداد سوال فیزیک را در زمان دفترچه حل کنی؟ قطعا خیر! پس باید چیکار کنیم؟ باید از سایر درس های اختصاصی زمان ذخیره کنیم. اما چطور؟ اگر یک استراتژی آزمون دادن مناسب داشته باشی می تونی علاوه بر درس فیزیک، برای شیمی کنکور هم زمان اضافه ذخیره کنی!

هر چقدر هم درس خوانده باشی اما یک استراتژی آزمون دادن مناسب نداشته باشی روز کنکور موفق نمیشی!

سوال های پرتکرار

بهترین منبع برای فیزیک کنکور کدام است؟

در مرتبه اول خیلی سبز و در مرتبه دوم میکرو طبقه بندی گاج.

فرمول های فیزیک را نمی توانم حفظ کنم؟ چیکار کنم؟

وقتی داری درسنامه را می خوانی یک کاغذ زیر دستت باشه و هر فرمول را چند بار روی کاغذ بنویس.

آیا باید کتاب درسی فیزیک را بخوانم؟

بله. باید و باید بعد از خواندن درسنامه هر بخش، از کتاب درسی مطالب همان بخش را بخوانی.

آیا باید تست زماندار بزنم؟

بهتره که تا شروع دوران جمع بندی کنکور تست ها رو به صورت آموزشی ولی با حداکثر سرعت بزنی.

سوالی داری؟

اگر هر سوال یا نظری راجب روش مطالعه فیزیک برای کنکور داشتی حتما برام کامنت کن. خودم همه کامنت ها رو می خونم و جواب میدم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


عارف علی نژاد

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

درباره عارف علی نژاد بیشتر بدانید...

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!