بهترین استراتژی آزمون دادن کنکور 1401

نویسنده:
آخرین بروزرسانی:
مدت زمان مطالعه: دقیقه

بهترین استراتژی آزمون برای کنکور و آزمون های آزمایشی

هر چقدر هم که درس خونده باشی ولی اگر یک استراتژی آزمون مناسب برای کنکور و آزمون های آزمایشی نداشته باشی، کنکور و آزمون هاتو خراب می کنی. اما نگران نباش! چون تو این مطلب بهترین استراتژی آزمون ممکن را با هم یاد می گیریم.

اول از همه این رو بدون که همه رتبه های برتر کنکور و آزمون های آزمایشی، استراتژی آزمون مناسب خودشون رو دارن. پس تو هم اگر می خوای رتبه برتر بشی، باید هنر آزمون دادن و مدیریت آزمون را در خودت تقویت کنی!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

تکنیک زمان نقصانی

اولین تکینیک استراتژی آزمون که قرار است با هم یاد بگیریم، تکنیک زمان نقصانی است! یعنی چی؟ یعنی طوری زمان بندی کنی که در آخر مقداری زمان برای مرور یا زدن باقی مانده تست ها داشته باشی. برای اینکه بتوانی زمان ذخیره کنی باید بعضی از درس ها را کمتر از زمان دفترچه کنکور و آزمون های آزمایشی جواب بدی!

زمان بندی نقصانی دفترچه عمومی کنکور

اما بهترین زمان بندی نقصانی برای دفترچه عمومی کنکور تمام گروه های آزمایشی چیست؟ من زمان بندی رو به دو بخش بهتر و بهترین تقسیم کردم که بر اساس سطح تسلطت بر مطالب درسی انتخابشون کنی! اگر ضعیف یا متوسط رو به بالایی بهتر و اگر قوی هستی بهترین رو انتخاب کن.

این زمان بندی برای دفترچه عمومی تمام گروه های آزمایشی کنکور سراسری یعنی علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی کاربرد دارد.

برای اینکه بتوانی به این زمان بندی های نقصانی برسی حتما تا آخر این پست را مطالعه کن!

زمان دفترچهبهتربهترین
فارسی18 دقیقه15 دقیقه15 دقیقه
عربی20 دقیقه20 دقیقه15 دقیقه
دینی17 دقیقه5 دقیقه5 دقیقه
انگلیسی20 دقیقه20 دقیقه20 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه15 دقیقه20 دقیقه

زمان نقصانی دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی

زمان دفترچهبهتربهترین
زمین شناسی20 دقیقه5 دقیقه3 دقیقه
ریاضی47 دقیقه35 دقیقه30 دقیقه
زیست شناسی36 دقیقه25 دقیقه20 دقیقه
فیزیک37 دقیقه35 دقیقه35 دقیقه
شیمی35 دقیقه35 دقیقه35 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه40 دقیقه52 دقیقه

زمان نقصانی دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی ریاضی

زمان دفترچهبهتربهترین
ریاضیات85 دقیقه70 دقیقه65 دقیقه
فیزیک55 دقیقه50 دقیقه50 دقیقه
شیمی35 دقیقه 35 دقیقه 35 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه20 دقیقه25 دقیقه

زمان نقصانی دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی

توجه کن که برای دفترچه اختصاصی علوم انسانی ستون بهتر را نداریم و برای اینکه به زمان بندی نقصانی بهترین برسی باید درس های مشخص شده را خیلی خوب بخوانی!

زمان دفترچهبهترین
ریاضی25 دقیقه25 دقیقه
اقتصاد10 دقیقه10 دقیقه
زبان و ادبیات فارسی30 دقیقه30 دقیقه
زبان عربی20 دقیقه20 دقیقه
تاریخ و جغرافیا25 دقیقه10 دقیقه
علوم اجتماعی15 دقیقه10 دقیقه
فلسفه و منطق25 دقیقه25 دقیقه
روان شناسی15 دقیقه8 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه27 دقیقه

حواست باشه که زمان بندی های بالا برای کنکور سراسری و آزمون های جامع هستش. در نتیجه این زمان ها رو باید بر اساس دفترچه آزمون آزمایشی برای خودت شبیه سازی کنی!

اما یه سوال مهم! به نظرت با روش عادی و پشت سر هم حل کردن سوال ها می تونی این زمان بندی رو رعایت کنی؟ قطعا خیر!

تکنیک پرش درسی

به طور خلاصه یعنی ترتیب خاصی برای جواب دادن به درس ها. همونطور که میدونی در حالت عادی باید به ترتیب به فارسی، عربی، دینی و زبان انگلیسی جواب بدی. اما توی این تکنیک باید اول به فارسی و دوم به دینی جواب بدی! اما چرا دینی؟ چون دینی درس کاملا حفظی و سوال ها جوری هستند که تو می تونی کمتر از چند ثانیه تشخیص بدی که می تونی اون سوال را بزنی یا نه. در نتیجه زمان جواب دادن به سوالا های دینی به شدت کاهش پیدا می کنه و می تونی به زمان بندی استراتژی آزمون برسی! در مرحله سوم عربی و در آخر زبان انگلیسی را باید جواب بدی!

ترتیب درس های اختصاصی را بهم نزن!

چرا؟ چون مثل درس های عمومی نیستند که هر کدام 25 تا سوال داشته باشند و تو راحت بتونی شماره سوالی که باید ازش شروع کنی را پیدا کنی. باعث میشه اشتباه عمودی کنی! یعنی سوال بالا پایین را جا به جا بزنی!

اما درس های عمومی کنکور ترتیب خاصی برای جواب دادن دارند!

استراتژی آزمون فارسی کنکور

فارسی کنکور از بخش های لغت و املا، تاریخ ادبیات، زبان فارسی، آرایه و قرابت معنایی تشکیل شده.

اولین کاری که باید انجام بدی اینه که لغت و املا و تاریخ ادبیات را با حداکثر سرعت جواب بدی. یا بلدی یا بلد نیستی و رد می کنی! اصلا نگران نباش با زمان باقی مانده می تونی بعدا جواب بدی! دومین سوال هایی که باید جواب بدی قرابت معنایی هستش. چرا؟ چون تعداد زیادی از سوالات فارسی برای قرابت معنایی هستش و اکثر آن ها را می توانی راحت جواب بدی. اولویت سوم هم جواب دادن به سوال های زبان فارسی و آرایه هستش که چالشی ترین مباحث کنکور و آزمون های آزمایشی هستند.

استراتژی آزمون دینی کنکور

دینی کنکور مهم ترین بخش دفترچه عمومی کنکور است. تو باید 25 سوال دین و زندگی کنکور را در کمتر از 5 دقیقه بالای 90 درصد بزنی! اما چطوری؟ سوال های دینی این مدلی هستند که وقتی صورت سوال را می خوانی می فهمی که یا بلدی یا بلد نیستی! اینبار که داری آزمون آزمایشی می دی دقت کن متوجه میشی. سوال هایی که بلد نیستی به احتمال 99.99 درصد حتی اگر برای مرور برگردی هم نمی توانی پاسخ بدهی! اما برای اینکار باید روش مطالعه دینی کنکور را بلد باشی. اگر این استراتژی را انجام بدهی 12 دقیقه وقت اضافه ذخیره می کنی!

یک نکته بسیار مهم و ضروری اینکه تو باید بعد از فارسی، عربی را رد کنی و دینی را جواب بدی! چرا؟ چون سوال های دین و زندگی از عربی آسان تر است و می توانی کمتر از 5 دقیقه، حداقل 90 درصد بزنی و با خیال راحت برگردی سراغ سوال های عربی کنکور.

استراتژی آزمون عربی کنکور

عربی کنکور از بخش های ترجمه و مفهوم، درک مطلب و گرامر تشکیل شده.

اولین کاری که باید انجام بدی اینه که با حداکثر سرعت ترجمه و مفهوم را جواب بدی. در اولویت دوم گرامر و اولویت سوم درک مطلب را باید جواب بدی.

اما چرا قبل از درک مطلب گرامر را جواب بدم؟ چون سوال های گرامر عربی کنکور و آزمون های آزمایشی معمولا آسون هستند و خیلی راحت می تونی جواب بدی. اما درک مطلب لزوما آسون نیست! ممکنه بقدری سخت باشه که باعث بشه به سوال های گرامر نرسی!

استراتژی بازگشت

استراتژی بازگشت در آزمون چیست؟ احتمالا تا الان برات سوال پیش اومده که زمان باقی مانده را چطوری باید استفاده کنی؟ اگر کنکور یا آزمون آزمایشی سخت باشه، تو معمولا اول یا وسط درک مطلب دوم می مونی. پس حداکثر 5 دقیقه از زمان باقی مانده را به درک مطلب دوم اختصاص بده. در ادامه بهتر است که به ابتدای دفترچه عمومی برگردی و از سوالات فارسی شروع به مرور کنی.

برای درس های اختصاصی هم باید بستگی به مهارت و تسلط خودت روی درس ها، ترتیب درس هایی را که قراره برگردی و مرور کنی را مشخص کنی.

ترتیب درس ها در استراتژی بازگشت در کنکور برای هر شخصی فرق می کنه و باید بر اساس توانایی های خودت، ترتیب مناسب خودت را پیدا کنی! استراتژی بازگشت رتبه های برتر چیزی است که آن ها را از سایر دانش آموزان متمایز می کند.

استراتژی بازگشت و زمان های نقصانی دو زوج جدا نشدنی هستند و برای اینکه بیشترین بازده رو بگیری حتما تکنیک های استراتژی بازگشت را کامل و درست تمرین کن و انجام بده!

اما چه سوال هایی را باید مرور کنم؟

تکنیک ضربدر منفی

تکنیک ضربدر منها یعنی سوال های مناسب را برای مرور کردن در زمان باقی مانده انتخاب کنی. این تکنیک مهمترین بخش از استراتژی های آزمون دادن است!

در حالت کلی سه دسته سوال داریم:

  1. بلدی و راحت می تونی حل کنیشون.
  2. حس می کنی بلدی ولی در آن لحظه یادت نمیاد.
  3. اصلا بلد نیستی یا حلشون خیلی زمان گیره.

حواست باشه که اولویت تو اینه که سوال های دسته اول را از دست ندی! برای سوال های دسته دوم کنار شماره سوال علامت ضربدر و برای سوال های دسته سوم کنار شماره سوال علامت منفی باید بزنی.

بهتره با سوال های دسته سوم تا آخر آزمون کاری نداشته باشی چون حتی اگر به جواب هم برسی به احتمال زیاد شک دار هستش و باعث میشه غلط بزنی! اما اگر زمان باقی مانده زیادی آوردی و تمام دسته اول و دوم را بررسی کردی شانست را روی دسته سوم هم امتحان کن اما به هیچ عنوان شک دار نزن! سفید بذاری بهتر از غلط زدنه!

باید زمین شناسی را بزنی!

باید و باید زمین شناسی را هم توی کنکور و هم توی آزمون های آزمایشی بزنی! اما چرا؟ چون توی آزمون های آزمایشی مثل قلمچی درصد زمین شناسی روی تراز آزمون تاثیر میذاره و اگر تو زمین شناسی را نزنی باعث میشه رتبه و ترازت پایین بشه و روحیه ات رو از دست بدی!

اما توی کنکور چرا باید زمین شناسی را بزنی؟ مهمترین دلیل این است که نباید شانس قبول شدن توی رشته های وابسته به زمین شناسی را از دست بدی!

از طرف دیگه، زمین شناسی مرز بین دفترچه عمومی و اختصاصی کنکور است. وقتی که دفترچه عمومی کنکور را تموم می کنی اول از همه وارد درس زمین شناسی می شی. تصور کن که در این لحظه چقدر به خاطر سوال های عمومی ذهنت خسته است! زمین شناسی باعث میشه که ذهنت مقداری استراحت کنه چون سوال های بسیار آسانی دارد. حالا تصور کن که با خستگی وارد سوال های کاملا محاسباتی ریاضی بشی!

حداکثر زمانی که باید به زمین شناسی اختصاص بدی بین 3 تا 4 دقیقه است و در این مدت باید حداقل 50 درصد از سوال های زمین شناسی را جواب بدی! با اینکار 16 دقیقه زمان ذخیره می کنی! اما برای اینکه به این زمان برسی باید از همین آزمون های آزمایشی تمرین کنی.

سوال های پرتکرار

آیا حتما باید استراتژی آزمون داشته باشم؟

بله قطعا! هر چقدر هم درس خوانده باشی اما اگر یک استراژی آزمون مناسب نداشته باشی، کنکورت رو خراب می کنی. تمام رتبه های برتر کنکور استراتژی آزمون مخصوص خودشان را دارند.

استراتژی آزمون مناسب شامل چه تکنیک هایی است؟

تکنیک زمان نقصانی، تکنیک پرش درسی، تکنیک ضربدر منفی، استراتژی آزمون عربی، استراتژی آزمون فارسی، استراتژی آزمون دین و زندگی و استراتژی بازگشت.

تکنیک زمان نقصانی چیست؟

یعنی طوری زمان بندی کنی که در آخر مقداری زمان برای مرور یا زدن باقی مانده تست ها داشته باشی. برای اینکه زمان ذخیره کنی باید بعضی از درس ها را کمتر از زمان دفترچه کنکور و آزمون های آزمایشی جواب بدی!

سوالی داری؟

اگر سوال یا نظری راجب استراتژی آزمون دادن داشتی حتما برای من کامنت کن. همه کامنت ها را خودم می خوانم و جواب می دهم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


عارف علی نژاد

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

درباره عارف علی نژاد بیشتر بدانید...

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!