بهترین استراتژی آزمون دادن کنکور 1403

۳۱ فروردین ۱۴۰۳
مطالعه 14 دقیقه
عارف علی نژاد
عارف علی نژاد
استراتژی آزمون دادن, استراتژی کنکور 1403, تکنیک استراتژی بازگشت

هر چقدر هم که درس خونده باشی ولی اگر یک استراتژی آزمون مناسب برای روز کنکور و آزمون های آزمایشی نداشته باشی، کنکور و آزمون هاتو خراب می کنی. اما نگران نباش! چون تو این مطلب بهترین استراتژی آزمون ممکن را با هم یاد می گیریم.

اول از همه این رو بدون که همه رتبه های برتر کنکور و آزمون های آزمایشی، استراتژی آزمون مخصوص خودشون را دارند. پس تو هم اگر می خوای رتبه برتر بشی، باید هنر آزمون دادن و مدیریت آزمون را در خودت تقویت کنی!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

تکنیک زمان نقصانی

اولین تکینیک استراتژی کنکور 1403 که قرار است با هم یاد بگیریم، تکنیک زمان نقصانی است! یعنی چی؟ یعنی طوری زمان بندی کنی که در آخر مقداری زمان برای مرور یا زدن باقی مانده تست ها داشته باشی. برای اینکه بتوانی زمان ذخیره کنی باید بعضی از درس ها را کمتر از زمان دفترچه کنکور و آزمون های آزمایشی جواب بدی!

با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور 1403، در این مقاله همچنان استراتژی کنکور دروس عمومی کنکور 1403 رو بررسی می کنیم. یهو دیدی گفتن حذف نمیشه!

بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله امتحان نهایی یا کنکور رو هم مطالعه کنی.

زمان نقصانی دفترچه عمومی کنکور

اما بهترین زمان بندی نقصانی برای دفترچه عمومی کنکور تمام گروه های آزمایشی چیست؟ من زمان بندی رو به دو بخش بهتر و بهترین تقسیم کردم که بر اساس سطح تسلطت بر مطالب درسی انتخابشون کنی! اگر ضعیف یا متوسط رو به بالایی بهتر و اگر قوی هستی بهترین رو انتخاب کن.

بهت پیشنهاد می کنم حتما و حتما محصول کنکوریوم تجربی 1403 رو هم مشاهده کنی.

این زمان بندی برای دفترچه عمومی تمام گروه های آزمایشی کنکور سراسری یعنی علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی کاربرد دارد.

برای اینکه بتوانی به این زمان بندی های نقصانی برسی حتما تا آخر این پست را مطالعه کن!

قبلش بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله مشاوره کنکور رایگان رو هم مطالعه کنی.

زمان نقصانی عمومی برای کنکور 1403 سه دفترچه و سه پاسخبرگ قابل استفاده است.

زمان دفترچهبهتربهترین
فارسی18 دقیقه15 دقیقه15 دقیقه
عربی20 دقیقه20 دقیقه15 دقیقه
دینی17 دقیقه5 دقیقه5 دقیقه
انگلیسی20 دقیقه20 دقیقه20 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه15 دقیقه20 دقیقه

زمان نقصانی دفترچه اختصاصی

حالا بیا تا بهترین زمان نقصانی دروس اختصاصی هر گروه آزمایشی را با هم یاد بگیریم! توجه کن که از کنکور 1403، دو دفترچه و دو پاسخبرگ برای درس های اختصاصی داریم.

زمان نقصانی کنکور علوم تجربی

دفترچه شماره 2 کنکور تجربی:

تعداد سوالزمان دفترچهبهتربهترین
ریاضی30 سوال50 دقیقه35 دقیقه30 دقیقه
زیست شناسی50 سوال40 دقیقه25 دقیقه20 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه30 دقیقه40 دقیقه

دفترچه شماره 3 کنکور تجربی:

زمان دفترچهبهتربهترین
زمین شناسی16 دقیقه5 دقیقه3 دقیقه
فیزیک37 دقیقه35 دقیقه35 دقیقه
شیمی37 دقیقه35 دقیقه35 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه15 دقیقه17 دقیقه

زمان نقصانی کنکور ریاضی

دفترچه شماره 2 کنکور ریاضی:

زمان دفترچهبهتربهترین
ریاضیات80 دقیقه70 دقیقه65 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه20 دقیقه25 دقیقه

دفترچه شماره 3 کنکور ریاضی:

زمان دفترچهبهتربهترین
فیزیک50 دقیقه50 دقیقه40 دقیقه
شیمی30 دقیقه 30 دقیقه 30 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه0 دقیقه10 دقیقه

زمان نقصانی کنکور علوم انسانی

توجه کن که دفترچه اختصاصی علوم انسانی ستون بهتر را ندارد و برای اینکه به زمان نقصانی بهترین برسی باید تمام درس ها را خیلی خوب بخوانی و استراتژی آزمون که در ادامه با هم یاد می گیریم را رعایت کنی!

بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله نکات کنکوری زیست دهم فصل سوم رو هم مطالعه کنی.

دفترچه شماره 2 کنکور انسانی:

زمان دفترچهبهترین
ریاضی25 دقیقه25 دقیقه
اقتصاد10 دقیقه10 دقیقه
زبان و ادبیات فارسی30 دقیقه30 دقیقه
علوم اجتماعی15 دقیقه10 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه5 دقیقه

دفترچه شماره 3 کنکور انسانی:

زمان دفترچهبهترین
زبان عربی20 دقیقه15 دقیقه
تاریخ و جغرافیا25 دقیقه10 دقیقه
فلسفه و منطق20 دقیقه20 دقیقه
روان شناسی15 دقیقه8 دقیقه
زمان باقی مانده0 دقیقه27 دقیقه

حواست باشه! زمان بندی های بالا برای کنکور سراسری و آزمون های جامع است. در نتیجه این زمان ها رو باید بر اساس دفترچه آزمون آزمایشی برای خودت شبیه سازی کنی!

اما یه سوال مهم! به نظرت با روش عادی و پشت سر هم حل کردن سوال ها، می توانی این زمان بندی را رعایت کنی؟ قطعا خیر!

تکنیک پرش درسی

به طور خلاصه یعنی ترتیب خاصی برای جواب دادن به درس ها. همونطور که میدونی در حالت عادی باید به ترتیب به فارسی، عربی، دینی و زبان انگلیسی جواب بدی. اما توی این تکنیک باید اول به فارسی و دوم به دینی جواب بدی! اما چرا دینی؟ چون دینی درس کاملا حفظی و سوال ها جوری هستند که تو می تونی کمتر از چند ثانیه تشخیص بدی که می تونی اون سوال را بزنی یا نه. در نتیجه زمان جواب دادن به سوالا های دینی به شدت کاهش پیدا می کنه و می تونی به زمان بندی استراتژی کنکور برسی! در مرحله سوم عربی و در آخر زبان انگلیسی را باید جواب بدی!

بهت پیشنهاد می کنم حتما و حتما دور دنیا در ۴ ساعت ویژه کنکور 1403 تجربی رو هم مشاهده کنی.

ترتیب درس های اختصاصی را بهم نزن!

چرا؟ چون مثل درس های عمومی نیستند که هر کدام 25 تا سوال داشته باشند و تو راحت بتونی شماره سوالی که باید ازش شروع کنی را پیدا کنی. باعث میشه اشتباه عمودی کنی! یعنی سوال بالا پایین را جا به جا بزنی!

اما درس های عمومی کنکور ترتیب خاصی برای جواب دادن دارند!

قبلش بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله بهترین منابع شیمی کنکور رو هم مطالعه کنی.

استراتژی آزمون فارسی کنکور

فارسی کنکور از بخش های لغت و املا، تاریخ ادبیات، زبان فارسی، آرایه و قرابت معنایی تشکیل شده.

نکات روز کنکور اولین کاری که باید انجام بدی اینه که لغت و املا و تاریخ ادبیات را با حداکثر سرعت جواب بدی. یا بلدی یا بلد نیستی و رد می کنی! اصلا نگران نباش با زمان باقی مانده می تونی در دور دوم جواب بدی! دومین سوال هایی که باید جواب بدی قرابت معنایی است. چرا؟ چون تعداد زیادی از سوالات فارسی برای قرابت معنایی هستش و اکثر آن ها را می توانی به راحتی جواب بدی. اولویت سوم هم جواب دادن به سوال های دستور زبان و آرایه هستش که چالشی ترین مباحث کنکور و آزمون های آزمایشی هستند.

برای حل سریع تر سوالات آرایه می توانی از آرایه های ادبی حس آمیزی، حسن تعلیل و اسلوب معادله استفاده کنی تا با روش حذف گزینه به جواب برسی. همچنین با استفاده از لغت و املا هفت خوان خیلی سبز می توانی آرایه های ایهام و ایهام تناسب را به نقطه قوت خودت تبدیل کنی.

بهت پیشنهاد می کنم حتما و حتما کتاب دور دنیا در 4 ساعت انسانی 1403 رو هم مشاهده کنی.

استراتژی آزمون دینی کنکور

دینی کنکور مهم ترین بخش دفترچه عمومی کنکور است. تو باید 25 سوال دین و زندگی کنکور را در کمتر از 5 دقیقه بالای 90 درصد بزنی! اما چطوری؟ سوال های دینی این مدلی هستند که وقتی صورت سوال را می خوانی می فهمی که یا بلدی یا بلد نیستی! اینبار که داری آزمون آزمایشی می دی دقت کن متوجه میشی. سوال هایی که بلد نیستی به احتمال 99.99 درصد حتی اگر برای مرور برگردی هم نمی توانی پاسخ بدهی! اما برای اینکه بتوانی این کار را به درستی انجام بدهی باید روش مطالعه دینی کنکور را بلد باشی. اگر این استراتژی را انجام بدهی 12 دقیقه وقت اضافه ذخیره می کنی!

یک نکته بسیار مهم و ضروری این است که باید بعد از فارسی، عربی را رد کنی و دینی را جواب بدی! چرا؟ چون سوال های دین و زندگی از عربی آسان تر است و می توانی کمتر از 5 دقیقه، حداقل 90 درصد بزنی و با خیال راحت برگردی سراغ سوال های عربی کنکور.

استراتژی آزمون عربی کنکور

عربی کنکور از بخش های ترجمه و مفهوم، درک مطلب و قواعد تشکیل شده است.

اولین کاری که باید انجام بدی اینه که با حداکثر سرعت ترجمه و مفهوم را جواب بدی. در اولویت دوم قواعد و در آخر درک مطلب را باید جواب بدی.

اما چرا قبل از درک مطلب، قواعد را جواب بدم؟ چون سوال های قواعد عربی کنکور و آزمون های آزمایشی معمولا آسون هستند و خیلی راحت می توانی به آن ها جواب بدی. اما درک مطلب لزوما آسون نیست! ممکنه بقدری سخت باشه که باعث بشه به سوال های قواعد نرسی!

بهت توصیه می کنم حتما مقاله بهترین کتاب برای 100 زدن زیست رو هم مطالعه کنی.

استراتژی آزمون زیست شناسی کنکور

تو باید در کنکور سراسری و آزمون های آزمایشی 50 سوال زیست شناسی کنکور را در 20 دقیقه و در بدترین حالت در 25 دقیقه جواب بدی!

اما یه مشکلی هست. هر چقدر هم زیست کنکور را خوب خوانده باشی ولی تکنیک تست زنی زیست را بلد نباشی نمی توانی به این زمان برسی!

استراتژی بازگشت

استراتژی بازگشت در آزمون چیست؟ احتمالا تا الان برات سوال پیش اومده که زمان باقی مانده را چطوری باید استفاده کنی؟ اگر کنکور یا آزمون آزمایشی سخت باشه، تو معمولا اول یا وسط درک مطلب دوم می مونی. پس حداکثر 5 دقیقه از زمان باقی مانده را به درک مطلب دوم اختصاص بده. در ادامه بهتر است که به ابتدای دفترچه عمومی برگردی و از سوالات فارسی شروع به مرور کنی.

برای درس های اختصاصی هم باید بستگی به مهارت و تسلط خودت روی درس ها، ترتیب درس هایی را که قراره برگردی و مرور کنی را مشخص کنی.

بهت پیشنهاد می کنم حتما و حتما مقاله کلاس ریاضی کنکور رو هم مطالعه کنی.

ترتیب درس ها در استراتژی بازگشت در کنکور برای هر شخصی فرق می کنه و باید بر اساس توانایی های خودت، ترتیب مناسب خودت را پیدا کنی! استراتژی بازگشت رتبه های برتر چیزی است که آن ها را از سایر دانش آموزان متمایز می کند. تو حتما باید از تکنیک بازگشت در کنکور استفاده کنی.

استراتژی بازگشت و زمان های نقصانی دو زوج جدا نشدنی هستند و برای اینکه بیشترین بازده رو بگیری حتما تکنیک های استراتژی بازگشت را کامل و درست تمرین کن و انجام بده!

اما چه سوال هایی را باید مرور کنم؟

قبلش بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله پروانه مونارک زیست دهم رو هم مطالعه کنی.

تکنیک ضربدر منفی

تکنیک ضربدر منها یعنی سوال های مناسب را برای مرور کردن در زمان باقی مانده انتخاب کنی. این تکنیک مهمترین بخش از استراتژی های آزمون دادن است!

در حالت کلی سه دسته سوال داریم:

  1. بلدی و راحت می تونی حل کنیشون.
  2. حس می کنی بلدی ولی در آن لحظه یادت نمیاد.
  3. اصلا بلد نیستی یا حلشون خیلی زمان گیره.

حواست باشه که اولویت تو اینه که سوال های دسته اول را از دست ندی! برای سوال های دسته دوم کنار شماره سوال علامت ضربدر و برای سوال های دسته سوم کنار شماره سوال علامت منفی باید بذاری.

بهت پیشنهاد می کنم حتما و حتما کتاب میکرو نقره ای فیزیک دهم رو هم مطالعه کنی.

بهتره با سوال های دسته سوم تا آخر آزمون کاری نداشته باشی چون حتی اگر به جواب هم برسی به احتمال زیاد شک دار هستش و باعث میشه غلط بزنی! اما اگر زمان باقی مانده زیادی آوردی و تمام دسته اول و دوم را بررسی کردی شانست را روی دسته سوم هم امتحان کن اما به هیچ عنوان شک دار نزن! سفید بذاری بهتر از غلط زدنه!

تکنیک ضربدر منها و زمان های نقصانی مکمل هم هستند و باید به درستی از آن ها استفاده کنی.

بهت پیشنهاد می کنم حتما مقاله 50 نکته طلایی فصل 2 زیست شناسی دهم رو هم مطالعه کنی.

باید زمین شناسی را بزنی!

باید و باید زمین شناسی را هم توی کنکور و هم توی آزمون های آزمایشی بزنی! اما چرا؟ چون توی آزمون های آزمایشی مثل قلمچی درصد زمین شناسی روی تراز آزمون تاثیر میذاره و اگر تو زمین شناسی را نزنی باعث میشه رتبه و ترازت پایین بشه و روحیه ات رو از دست بدی!

اما در کنکور چرا باید زمین شناسی را بزنی؟ مهمترین دلیل این است که نباید شانس قبول شدن توی رشته های وابسته به زمین شناسی را از دست بدی!

از طرف دیگه، زمین شناسی کنکور باعث میشه که ذهنت مقداری استراحت کنه چون سوال های بسیار آسانی دارد. تصور کن که در این لحظه چقدر به خاطر سوال های عمومی ذهنت خسته است! حالا تصور کن که با خستگی وارد سوال های کاملا محاسباتی روش مطالعه ریاضی کنکور بشی!

حداکثر زمانی که باید به زمین شناسی اختصاص بدی بین 3 تا 4 دقیقه است و در این مدت باید حداقل 50 درصد از سوال های زمین شناسی را جواب بدی! با اینکار 12 دقیقه زمان ذخیره می کنی! اما برای اینکه به این زمان برسی باید از همین آزمون های آزمایشی تمرین کنی.

سوال های پرتکرار

آیا حتما باید استراتژی آزمون داشته باشم؟

بله قطعا! هر چقدر هم درس خوانده باشی اما اگر یک استراژی آزمون مناسب نداشته باشی، کنکورت رو خراب می کنی. تمام رتبه های برتر کنکور استراتژی آزمون مخصوص خودشان را دارند.

استراتژی آزمون مناسب شامل چه تکنیک هایی است؟

تکنیک زمان نقصانی، تکنیک پرش درسی، تکنیک ضربدر منفی، استراتژی آزمون عربی، استراتژی آزمون فارسی، استراتژی آزمون دین و زندگی و استراتژی بازگشت.

تکنیک زمان نقصانی چیست؟

یعنی طوری زمان بندی کنی که در آخر مقداری زمان برای مرور یا زدن باقی مانده تست ها داشته باشی. برای اینکه زمان ذخیره کنی باید بعضی از درس ها را کمتر از زمان دفترچه کنکور و آزمون های آزمایشی جواب بدی!

سوالی داری؟

اگر سوال یا نظری راجب استراتژی آزمون دادن داشتی حتما برای من کامنت کن. همه کامنت ها را خودم می خوانم و جواب می دهم!

مقاله رو دوست داشتی؟
نظرت چیه؟ ارسال نظر

عارف علی نژاد
عارف علی نژاد
نظرات
کامنت
4 دیدگاه ثبت شده، نظر تو چیه؟
برای درج نظر وارد شو یا ثبت نام کن