شیمی کنکور بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن در آزمون ها


شیمی کنکور بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن در آزمون ها

نمی دونی رتبه های برتر کنکور چطوری شیمی کنکور رو می خونن؟! درصد شیمی رو توی کنکور و آزمون های آزمایشی کم میزنی!! اما نگران نباش چون تو این پست بهترین روش خواندن و بهترین منابع برای 100 زدن شیمی کنکور رو یاد می گیری!!

نکاتی که قراره تو این پست با هم یاد بگیریم:

بهترین منابع برای شیمی کنکور

برای 100 زدن شیمی توی کنکور و آزمون های آزمایشی دو تا کتاب بیشتر نیاز نداری!

  1. کتاب پرسش های چهار گزینه ای شیمی بازرگانی مبتکران
  2. موضوعی حل مسائل شیمی خیلی سبز

به جرئت می تونم بگم که بهترین کتاب شیمی موجود در بازار پرسش های چهار گزینه ای شیمی بازرگانی برای انتشارات مبتکران هستش. این کتاب نسبت به سایرین، جامع ترین و کامل ترین درسنامه ممکن را دارد. همچنین برای بعضی از تیپ سوال های شیمی کنکور، روش های ابتکاری و سرعتی توی این کتاب موجود است.

از لحاظ درجه سختی تست ها سطح متوسط رو به بالا داره و برای حل بیشتر سوال ها باید فسفر زیادی بسوزونی! با وجود این سختی اگر بتونی یکبار تست های این کتاب را همراه با تحلیل بزنی، توی کنکور های سخت مثل کنکور 1399 و کنکور 1400 کم نمیاری!

بعد از این که شیمی بهمن بازرگانی را زدی، برای تسلط بیشتر روی مباحث استوکیومتری کتاب موضوعی حل مسائل شیمی خیلی سبز بسیار مناسب است! این کتاب درسنامه جامع و کامل برای حل انواع سوال های شیمی بخصوص استوکیومتری داره. تست های این کتاب از لحاظ درجه سختی متوسط رو به بالا هستش. برای حل هر کدوم از تست ها باید فسفر زیادی بسوزونی!

بهترین روش خواندن شیمی کنکور

وقتی می خوای شیمی بخونی دو حالت پیش میاد:

  1. یک درس را برای اولین بار داری می خونی.
  2. یک درس را می خوای مرور کنی.

خواندن یک درس برای اولین بار

توی این مرحله باید به ترتیب سه تا کار را انجام بدی:

  1. درسنامه
  2. کتاب درسی
  3. تست زدن

بیا تا بهت بگم هر کدوم را چیکار کنی تا بیشترین بازدهی را داشته باشی!

درسنامه

در این مرحله باید با سرعت مناسب درسنامه شیمی را بخونی و نکات مهم درسنامه را هایلایت کنی. دقت کن فقط و فقط نکات مهم را باید هایلایت کنی.

کتاب درسی

اول از همه باید نکات مهم از درسنامه را که توی متن کتاب درسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم اشاره نشده را توی حاشیه کتاب درسی بنویسی. حواست باشه که برای شیمی به هیچ عنوان خلاصه نویسی نکن. فقط و فقط حاشیه نویسی کن. سعی کن که با دو رنگ مختلف مثل قرمز و آبی بنویسی تا موقع مرور کردن کتاب درسی چشم هات خسته نشن!

دوم باید متن کتاب درسی را به صورت مناسب هایلایت کنی. یعنی چی؟ یعنی فقط و فقط نکات و عبارت کلیدی را هایلایت کنی و موارد غیر مهم را هایلایت نکنی. موارد غیر مهم چی هستند؟ مثلا فعل ها، حروف ربط و ... . اما حواست باشه که بعضی از فعل ها و حروف ربط مهم هستند. مثلا فعل های منفی مهم هستند.

سوم باید با خودکار قرمز زیر کلمات با اولویت بالا خط بکشی. چرا؟ تا بعدا که داری کتاب درسی را مرور می کنی بدونی که این کلمات مهم هستند. کلمات با اولویت بالا چی هستند؟ مثلا قید هایی مثل بعضی، برخی، هر، همه و ... مهم هستند.

تست زدن

بعد از اینکه درسنامه را خوندی و کار های مربوط به کتاب درسی را انجام دادی باید تست بزنی. سعی کن تا روز جمع بندی تمام تست هایی که می زنی به صورت آموزشی باشه. البته سعی کن با حداکثر سرعت سوال ها را حل کنی و زیاد معطل نشی. بهتره که شماره تست هایی که نکات مهم و آموزشی دارند را هایلایت کنی تا زمانی که می خوای مرور کنی بتونی ازشون استفاده کنی.

مرور کردن یک درس

اگر تمام چیز هایی که برای خواندن اولیه شیمی گفتم رو رعایت کرده باشی برای مرور تنها چیزی که نیاز داری فقط و فقط کتاب درسی هستش! هیچ نیازی به خوندن دوباره درسنامه نداری چون هر چیزی که نیاز داشتی را حاشیه نویسی کردی. اولویت اول مرور با کتاب درسی هستش و اولویت دوم زدن تست های نکته دار و آموزشی است که هایلایت کردی.

زمان مرور هر درس را یادداشت کن

یکی از کار هایی که می تونه کیفیت برنامه ریزی و مرور شیمی رو افزایش بده اینه که وقتی یک درس رو مرور می کنی، زمانی که طول کشیده را توی فهرست کتاب جلوی اسم اون درس بنویسی! اگر اینکار رو انجام بدی باعث میشه وقتی که داری برنامه ریزی می کنی بدونی هر درس چقدر طول می کشه و زمان مناسب رو بهش اختصاص بدی.

سوالی داری؟

اگر هر سوال یا نظری راجب روش مطالعه یا منابع شیمی کنکور داشتی حتما برام کامنت کن. خودم همه کامنت ها رو می خونم و جواب میدم!

یادت نره نظرتو برامون ثبت کنی!

نظرت برای ما خیلی مهمه! هر سوالی و مشکلی داشتی بپرس کامل جواب میدیم!


لطفا نظرتو بنویس!
نظر حداکثر می تواند 512 حرف داشته باشد!
لطفا نام خودتو وارد کن!
نام حداکثر می تواند 65 حرف داشته باشد!
لطفا ایمیل خودتو وارد کن!
ایمیل حداکثر می تواند 100 حرف داشته باشد!
ایمیل وارد شده نامعتبر است!
عارف علی نژاد : کنکورباز

سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

مشاوره کاملا رایگان می خوای؟


سلام دوست من! عارف علی نژاد هستم رتبه 499 تجربی کنکور سراسری 99، سخت ترین کنکور قرن!

من و تیم رتبه برتر حرفه ای من بهت کمک می کنیم تا تو هم رتبه برتر بشی!

ما در پنل کاربری کنکورباز بخش مشاوره کاملا رایگان داریم که می تونی هر سوالی که داشتی از رتبه های برتر کنکور سراسری بپرسی!

پس چرا معطلی؟!

رایگان ثبت نام کن!